Введение к работе
Робота, що реферується, присвячена питанням розкриття семантики вузькоспеиіальїгах термінів у навчальних текстах і словниках з робототехніки і має лінгвістичну спрямованість.
Актуальність дослідження. Наукове дослідження виконане згідно з напрямком, який активно розробляється останнім часом вітчизняним термінознавегвом, - комплексним вивченням термінів. У дослідженні розглядається лише один аспект, а саме - способи семаитизації термінів у тексті та словнику з метою повного або часткового розкриття їх лексичного значення. В роботі аналізуються чисельні способи семаитизації термінів у навчальних, текстах (сфера фушщіонування) і визначаються шляхи їх семаитизації в термінологічному словішку (сфера фіксації).
Зв язок з науковими планами. Дисертаційне дослідження є складового частиною науково-дослідної роботи «Лексика, граматика і стилістика російської мови в теоретичному, зіставному та прикладному аспектах» кафедри загального та російського мовознавства Дніпропетровського державного університету
Предметом дослідження є термін о система робототехніки, ІДО обслуговує ту галузь господарства, яка знаходиться на стадії становлення й інтенсивного розвитку, а тому потребує свого лінгвістичного вивчення й опису.
Мста дослідження - опис різноманітних способів семаитизації термінів у тексті з метою розширення можливостей навчального тлумачного термінологічного словника під час семаитизації його лексичних одиниць. Досягнення поставленої мети передбачає вирішення кількох конкретіпіх задач:
- провести функціонально-семантичну стратифікацію навчальних текстів і аналіз досліджуваних спеціальних слів з метою визначення лексичного мінімуму, необхідного і достатнього для укладання реєстру навчального тлумачного термінологічного словника з робототехніки;
- виявити, описати і зіставити типи, способи розкриття семантики і прийоми репрезентації виділених лексичних одиниць як у навчальному тексті, так і у словнику; визначити оптимальність (доцільність і продуктивність) використання окремих типів і способів при укладанні словника;
- запропонувати проект навчального тлумачного термінологічного словника з робототехніки та апробовану методику реалізації його навчального потенціалу. Методологічного основою дослідження є діалектичний підхід до мови як до цілісної та взаємопов язаної системи, що перебуває в постійній дашаміці, розуміння мови як суспільного явища.
Методика дослідження. Зіставне терміиосистеми робототехніки виконано за етапами. На першому етапі окреслювалися межі обраної терміиосистеми, визначалися терміни, що с власне робототехнічннми- 3 ціао метою було використано методику функціонально-семантичної стратифікації лексики, яка зустрічається в навчальних текстах обраної для дослідження спеціальності, з обов язковою експертною оцінкою отриманих результатів. На другому етапі аналізувалася базова робототехнічна термінологія тієї ж сфери функціонування, проте з урахуванням особливостей її репрезентації з метою розкриття семантики. Результат роботи -типологічне узагальнення - засвідчив наявність вербальних, вербально-иаочних і наочних способів семантизації термінів у тексті. На третьому етапі вивчалися існуючі словники з робототехніки. Проведене потім порівняння результатів роботи на другому й третьому етапах надало можливість зробити висновки щодо специфіки семантизації термінів у двох сферах і сформулювати пропозиції стосовно вдосконалення тлумачних термінологічних словників, провідною функцією яких с розкриття семантики термінів, їх навчального потенціалу у процесі оволодіння мовою спеціальності.
Матеріал дисертаційної роботи. Джерелами фактичного MaTqnany були обрані стабільні підручники з робототехніки для вищих навчальних закладів, а також термінологічні словники цього ж профілю.
Наукова новизна дисертації полягає в тому, що в ній вперше пропонується зіставний опис вузькоспеціальної робототехнічної термінології з точки зору типів та способів розкриття ії семантики в сферах функщонування й фіксації.
Теоретична значимість досліджєішя зумовлена тим, що в ньому термінологічні одиниці аналізуються з позиції їх реального функціонування в структурі зв язного тексту. У роботі також розглядаються, аналізуються й класифікуються вербальні, вербально-наочні та наочні способи семантизації і прийоми репрезентації термінів у тексті, які є оптимальними під час розкриття семантики вузькоспеціальних термінів.
Практична значимість дисертаційного дослідження полягає в тому, що висновки, які були зроблені під час зіставного аналізу способів розкриття семантики термінів у тексті й словнику, можуть бути використані в лексикографії при укладанні фахових тлумачних словників, у методиці викладання - для оптимізації процесу навчання мови обраної спеціальності.
Особистий внесок здобувача. Автором вперше досліджується лексичний масив, що обслуговус сучасні джерела з робототехніки сфери функціоиуваїшя, і робиться висновок про неоднорідність його складу. Визначається, що склад лексичного мінімуму, який демонструє специфіку мови робототехніки як галузі, формують усі базові конкретногалузеві терміни, а також, за певних умов, поодинокі вузькогалузеві терміті інших наук, загальнотехнічпі терміни, загальнонаукова та загальновживана лексика.
Апробація результатів дослідження.
Головні положення дисертації доповідалися на Республіканській науково-методдічшй конференції «Теорія і прагматика термінологічної лексики» (м.Хмельпицький, 1991), Всесоюзній науковій конференції «Співвідношення синхронії й діахронії в мовній еволющї» (м.Ужгород, 1991), Міжнародній науково-методичній конференції «Теория и практика лингвистическоіі подготовіш иностранных студентов, аспирантов и стажеров» (м. Дніпропетровськ, 1995).
Дисертація обговорювалася на засіданнях кафедри російського та загального мовознавства Дніпропетровського ,лрржавного університету, окремі розділи використовувалися під час роботи на кафедрі російської мови Запорізького машинобудівного інституту.
Публікації.
Матеріали дисертаційного дослідження викладені у 6 публікаціях.
Структура дисертації. Дисертація складається із вступної частини, трьох розділів та висновків. Джерела фактичного матеріалу та література, що використовувалася, наводяться у бібліографії. Додаток до дисертації містить таблиці, діаграми, схеми, які графічно відтворюють квантитативні результати проведеного досліджеїшя. Загальний обсяг роботи 185 сторінок, список використаної літератури нараховує 290 найменувань.