Введение к работе
Актуальність теми. Проблема -збереження та зміцнення здоров'я, розумової та фізичної працездатності в умовах впливу негативних екологічних факторів на імунітет, адаптаційні можливості та репродуктивну функцію студенток привертає увагу науковців у зв'язку із -значною інтенсифікацією навчального процесу, збільшенням інформації, необхідної для майбутньої професії, та зменшенням об'єм}' фізичних навантажень у закладах освіти (Радзіевський О.Р.,1987; Шахліна Л.ГД986, 1987; Свешнікова Н.В.,1988; Магльованин А.В.,1993 і ін.). Відомо, що під впливом раціональних занять фізичним вихованням та спортом покращуються адаптаційні можливості організму, складові киснево-транспортних систем, імунітету, гормонального балансу, вегетативної кардіорегуляції (Меєрсон Ф.З., 1988; Амосов MM, 1989; Сафронова Г.Б., 1996; Віру А.А., 1982-1998; Белова Л.А.,1998 і ін.). Разом з тим, вплив фізичних навантажень на фізичну і розумову працездатність, вегетативну кардіорегуляцію і взаємозв'язки їх параметрів в різні фази оваріально-менструального циклу, особливо у найбільш складну овуляторну фазу, вивчено недостатньо- Знання цих питань дозволить науково обгрунтувати рекомендації щодо застосування ритмічної гімнастики для корекції функціонального стану серцево-судинної системи організму, рівня фізичної і розумової працездатності студенток в різні фази оваріально-менструального циклу.
Зв'язок: роботи з науковими програмами, планами, темами. Робота є складовою частиною наукової теми кафедри фізвиховання і здоров'я, лікувальної фізкультури та спортивної медицини "Форми і методи комплексного контролю розумової і фізичної працездатності студентів медиків, які займаються різними видами фізичних вправ", № держреєстрації Ш. З9.00.000 L 86.92.
Мета і задачі дослідження. Вивчити фізичну та розумову працездатність, функціональний стан серцево-судинної системи,'їх взаємозв'язок у студенток, які займались ритмічною гімнастикою, в різні періоди навчального року та в різні фази оваріально-менструального циклу.
Для досягнення поставленої мети були визначені наступні завдання: 1.Вивчити рівень фізичної та розумової працездатності, параметрів серцево-судинної системи студенток, які займались ритмічною гімнастикою в різні періоди навчання та в різні фази озаріально-менструального циклу. 2.Визначи*га взаємозв'язок показників фізичної та розумової працездатності, параметрів серцево-судинної системи студенток, які займались ритмічною гімнастикою, в різні фази оваріально-менструального циклу. 3.Обгрунтувати рекомендації щодо корекції рівня фізичної та розумової працездатності і функціонального стану серцево-судинної системи засобами ритмічної гімнастики з врахуванням фаз оваріально-менструального циклу.
Наукова новизна одержаних результатів. Вперше проведено комплексне дослідження рівня фізичної та розумової працездатності, функціонального стану серцево-судинної системи студенток, які займались ритмічною гімнастикою, в різні фази оваріально-менструального циклу. Виявлено, що у студенток, які займались ритмічною гімнастикою рівень фізичної та розумової працездатності в різні періоди навчального року вірогідно вище ніж у студенток, які займались лише за програмою з фізичного виховання. У студенток, які регулярно займались ритмічною гімнастикою, в період оваріально-менструального циклу відбуваються зміни фізичної та розумової працездатності, що особливо проявляється в Ш фазі ОМЦ у зниженні рівня фізичної працездатності, погіршенні розумової працездатності до фізичного навантаження та покращенні її після нього.
Встановлено, що в період Ш фази оваріально-менструального циклу, відбувається посилення симпатикотонічного впливу на серце, що проявляється в зменшенні максимального значення кардіоінтервалів і розмаху варіативності, збільшенні індексу напруження вегетативних систем, зменшенні рівня фізичної та розумової працездатності, посиленні внутрішньосистемних та міжсистемних взаємозв'язків.
Практичне значення одержаних результатів. Встановлено, що нижчий рівень фізичної працездатності в Ш фазі оваріально-менструального циклу у студенток, які займались ритмічною гімнастикою, компенсувався зростанням кількості і щільності вірогідних коефіцієнтів кореляції з параметрами функціонального стану серцево-судинної системи.
Для попередження перевтоми і негативного впливу на гормональні функції організму рекомендується знизити в Ш фазі оваріально-менструального циклу, об'єм і інтенсивність фізичних навантажень.
Особистий внесок здобувача полягає в аналізі актуальності та ступеня вивчення проблеми, в формуванні мети та завдань дослідження (разом з науковим керівником), обгрунтуванні та виборі методик дослідження, проведенні комплексних досліджень. Автор провела аналіз та обробку отриманих результатів, їх узагальнення, сформулювала висновки та впровадила їх у практику.
Апробація результатів дисертації Основні положення дисертації доповідались на І-ІЇЇ Всеукраїнських конференціях (Львів, 1994 -1996) -та на І Міжнародній иауково-практичній конференції (Львів, 1997) "Роль фізичної культури в здоровому способі життя", Міжнародній науково-практичній конференції "Сучасний Олімпійський спорт" (Київ, 1997), на Всеукраїнській науково-практичній конференції "Студентський фїзкультурно-спортивний рух в Україні на порозі XXI століття" (Київ, 1998), на Міжнародному симпозіумі "Фізична підготовленість і здоров'я населення" (Одеса, 1998), на
Всеукраїнській конференції "Медичні проблеми фізичної культури і спорту: досвід, сучасні напрямки та перспективи" (Дніпропетровськ, 1999).
Публікації. За матеріалами дисертації автором та за його участю опубліковано 11 наукових праць, з них 3 статті у фахових журналах.
Структура дисертації. Дисертація викладена на 151 сторінці машинописного тексту і складається із 6 розділів, в яких викладено огляд літератури, описані методи та організація досліджень, результати власних досліджень, обговорення результатів, висновки, список використаної літератури, який включає 242 джерела. Робота ілюстрована 33 таблицями та 10 рисунками.